Extrudovaný polystyrén XPS

Zobrazuje sa 1-17 z 17 položiek

Extrudovaný polystyrén XPS

XPS je izolačný materiál, ktorý je v poslednej dobe mimoriadne obľúbený. Extrudovaný polystyrén je výsledkom vývoja technológie v oblasti stavebných a tepelnoizolačných materiálov. Styrodur je produkt podobný polystyrénu, ale medzi týmito dvoma materiálmi je rovnako veľa rozdielov. Ak sa chcete dozvedieť viac o výrobe a použití styroduru, určite čítajte až do konca.

Doska Styrodur - čo to vlastne Styrodur je a ako sa vyrába?

Tvrdý extrudovaný polystyrén 20 mm, bežne nazývaný XPS, je vyrobený z polystyrénových granúl, ktoré sú napenené parou. Na rozdiel od tradičného polystyrénu sa polystyrén XPS 15 cm nevkladá do formy a nereže na rôzne kúsky. Výsledná extrudovaná polystyrénová zmes ide do stroja nazývaného extrudér, kde je tlačená cez kanály s úzkym prierezom pri veľmi vysokých teplotách a tlaku. Potom sa vytvoria dosky. Táto technológia je oveľa drahšia ako výrobný proces bežného polystyrénu. To sa premieta do konečnej ceny tohto materiálu.

Celý proces je zodpovedný za získanie špeciálnych a jedinečných vlastností tohto materiálu. Jednotlivé plastové častice k sebe dokonale priľnú a vytvárajú oveľa kompaktnejšiu a tesnejšiu formu. Styrodur 6 cm je materiál s uzavretými moskytiérami, takže jeho povrch je úplne hladký a môže pripomínať kus plastu.

Vlastnosti a aplikácie extrudovaného polystyrénu

Extrudovaný polystyrén XPS 20 cm má mnoho vlastností, ktoré ho odlišujú od iných tepelnoizolačných materiálov. XPS polystyrén 5 cm má súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,030 - 0,035 W/(K). Ide o veľmi nízke parametre, vďaka ktorým je izolácia extrémne vysoká. Styrodur 1 cm je preto ideálny materiál na zateplenie. K vlastnostiam styroduru patrí aj vysoká odolnosť proti vlhkosti. Hladký a uzavretý povrch dosky má za následok nízku absorpciu dažďovej a podzemnej vody. V praxi to znamená, že Styrodur je možné použiť na miestach so zvýšenou vlhkosťou. Styrodur funguje za takýchto okolností dobre bez ohľadu na hrúbku XPS dosky. Pre hustotu 29-39, 30-39 a 35-47 je parameter 70. Ďalšou vlastnosťou extrudovaného polystyrénu je odolnosť proti stlačeniu a mechanickému poškodeniu, ktoré je výsledkom jeho výrobného procesu. Styrodur 2 cm má štruktúru, ktorá ho účinne chráni pred zničením a akýmkoľvek poškodením. Polystyrén XPS 10 cm odolá ťažkým nákladom a zároveň je veľmi ľahký a ľahko sa prepravuje.

Použitie XPS - vynikajúceho materiálu na tepelnú izoláciu

XPS 5cm je materiál, ktorý sa bežne nepoužíva. Pre svoje vlastnosti a pomerne vysokú cenu sa používa na špeciálne úlohy. Používa sa na povrchy, ktoré sú vystavené veľkému zaťaženiu. Styrodur 12 cm sa používa na izoláciu podláh v priemyselných prevádzkach, kde sa cení najmä pevnosť v tlaku.

Styrodur sa výborne hodí na izoláciu striech historických budov z dreva. Extrudovaný polystyrén je skvelý aj na renováciu základov takýchto nehnuteľností. To všetko vďaka vlastnostiam, ktoré poskytuje styrodur.

Vlastnosti extrudovaného polystyrénu XPS sa využívajú na ochranu základových a pivničných stien. V prípade prvého, XPS polystyrén funguje v porovnaní s inými materiálmi s izolačnými vlastnosťami perfektne. Ak sa teda pýtate, čo si v tomto prípade vybrať – Styrodur alebo Styrofoam, odpoveď je zrejmá. Styrodur je materiál, ktorý dokonale izoluje strechy budov. V súčasnosti sú strešné konštrukcie zaťažené všetkými inštaláciami, vzduchotechnikou a anténami. Styrodur austrotherm XPS tu vyniká vďaka svojej mimoriadnej vysokej pevnosti. Ďalšou výhodou 10 mm styroduru je jednoduchá inštalácia. Extrudovaný polystyrén XPS sa vyznačuje aj predĺženou dobou vznietenia. To znamená, že 3 cm Styrodur je odolnejší voči ohňu, čo zvyšuje šancu na evakuáciu.

Product added to wishlist
Product added to compare.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte.